Egy ipari dagasztógép működése a nagykonyhák esetében nagy könnyebbséget hozhat a mindennapokban, hiszen segítségükkel egyszerűbbé válhatnak a munkafolyamatok is. Ehhez természetesen érdemes megbízható gyártó termékét választani, amiben az anvalor.hu bárki segítségére lehet!
Ipari dagasztógép szerepe a konyhában
Egy ipari dagasztógép elsősorban a nyersanyagok előkészítésekor és a tésztafeldolgozás folyamata között nyújthatnak hathatós segítséget.
A dagasztógépek elsődleges feladata a konyhában ugyanis az előzetesen kimért anyagok összekeverése, szakszóval homogenizálása. Amennyiben ez nem történik meg megfelelő minőségben, akkor a leendő fogyasztásra alkalmasnak vélt tészta nem fogja elérni a kívánt színvonalat, amely egy étterem esetében a szolgáltatás minőségét ronthatja.
Ipari dagasztógépek működési elve
Az ipari dagasztógépek használata rendkívül egyszerű, gyakorlatilag előképzettség nélkül is könnyedén üzemeltethető. A dagasztógép védőrácsát felnyitva az anyagokat a teknőbe öntve, a motor beindításával a dagasztás megkezdődik. Az ilyen gépek esetében a dagasztás közben a rácson át még további anyagokat is adagolhatunk.
Karbantartás, gépápolás terén szintén egyszerű az eszköz kezelése, hiszen kikapcsolt állapotban könnyen tisztíthatók. Ráadásul a biztonsági funkciók is hozzájárulnak a balesetmentes működtetéshez és tisztításhoz is. Többek között a védőrácsot olyan biztonsági kapcsolóval látják el, a rács felemelésekor az ipari dagasztógépek azonnal leállnak, felemelt ráccsal a gépek nem indulnak.
Ipari dagasztógépek csoportosítása
Az ipari dagasztógépeknek, akár csak más gépeknek számos típusát megkülönböztethetjük. Ezeknek mérete, funkciói, teljesítményük eltérő lehet, de céljuk ugyanaz, hiszen segítségükkel egyneműsíthetők a tészta alapanyagok. A dagasztógépek csoportosítását az alábbiak szerint foglalhatjuk össze:
- z-karú keverő
- lengőlapátos dagasztó
- spirál dagasztó
- forgóvillás gépek
- forgókaros dagasztó
- csigavonalú gyorsdagasztó
- intenzív dagasztó
Ipari dagasztógép részei
A dagasztógépek több elkülöníthető, de egyenként is fontos és hasznos alkotórészből állnak össze. Egy esetleges karbantartás esetén, vagy az állandó ápolási tevékenység miatt mindenképp érdemes tisztában lenni ezekkel, melyek a:
- védőrács,
- lassító hajtómű,
- hajtómotor,
- dagasztóteknő,
- dagasztókar,
- teknőbillentő,
- gépállvány.
Összegezve:
Az ipari dagasztógépek működése tehát a tészta minőségének maximalizálásában segíthet, aminek köszönhetően bármely vendéglátóegység, vagy nagykonyha nagy mennyiségben készíthet, nagyobb mennyiségű tésztát is.