A vízlágyítás fontos téma a vendéglátásban, hiszen hosszútávon számos kellemetlenségtől és plusz költségtől óvhat meg számos vállalkozást. Sokan mégis elhanyagolják a vízlágyítási folyamatokat, ami akár a mosogatógépek, mosógépek, vagy a kávé- és jéggépek meghibásodásához is vezethet. Ezt elkerülendő az alábbiakban összegyűjtöttük miért is fontos a vízlágyítás a vendéglátásban is.
Mi az a vízkő?
Amennyiben egyszerűsíteni szeretnénk a dolgot, akkor a vízkő, a cseppkő kialakulásának felgyorsított változata. A csapból folyó vízben, a vízen kívül oldott ásványi sók is megtalálhatók.Leggyakrabban előforduló ásványi anyagok a kalcium- és magnézium-karbonát.
Ezek az ásványi anyagok nagymennyiségben lerakódva tönkretehetik a vízzel kapcsolatba kerülő gépeinket is (mosógép, kávéfőző, mosogatógép, csaptelepek, villanybojler).
A vízkő kialakulása
Minden emberi felhasználásra kerülő víz a természetből egy természetes körforgásból, származik. Napsugárzás hatására a felszíni vizek nagy felületen párologni kezdenek, az ebből keletkező vízpára a magasabb légrétegekben kicsapódik, vagyis felhők keletkeznek. A felszálló légáramlatok hatására a felhőkben lévő víz kicsapódik, így keletkezik a különböző halmazállapotú csapadék, ami lágyvízként visszahull a földre. A lágyvíz bekerül a felszíni kőzetrétegekbe, ahonnan hosszú útja során ásványi sókat (pl: kalcium és magnézium) mos ki. Ezt az oldott ásványi sókat tartalmazó vizet nevezzük "kemény víznek". A vízben áramló szén-dioxid a vízzel együtt hidrogén-karbonátot alkot, és így oldott állapotban tartja a vízben lévő ásványi anyagokat.
A vízkő, a vízből eltávozó szén-dioxid miatt, az eddig oldott állapotban tartott ásványi anyagok kiválnak és lerakódnaka vizes berendezésekben, akár a teljes lakás, ház területén lévő vezetékes ivóvíz hálózatban is, de a különböző gépekben is, a hőmérséklet növekedés hatására.
A kemény víz következménye
A vízlágyítás elengedhetetlenül fontos azokon a helyeken, ahol kemény a víz. A kemény víz a fentebb említett okok miatt könnyen okozhatja a háztartásunkban, vagy épp az ipari konyhákban található lévő vizes berendezések károsodását.
A vízkeménység fokozatai:
A víz keménységi fokát vizsgálva a nagyon lágytól, a nagyon keményig terjedhet a skála, az alábbiak szerint:
- nagyon lágy
- lágy
- közepesen kemény
- kemény
- nagyon kemény
A víznél alapvetően kétféle keménységet különböztetünk meg.Az egyik az állandó keménység, amelyet a szulfátok és kloridok okoznak.Ezek az anyagok hő hatására (forraláskor) sem csapódnak ki a vízből.
A másik, a változó keménység (karbonát keménység) a kalcium-hidrogén-karbonát és amagnézium-hidrogén-karbonát mennyisége okozza. Ezek az anyagok a forralással kicsapódhatnak.
A változó és az állandó keménység együtt adja meg a víz összkeménységét.A víz keménységét keménységi fokban adják meg, amire Magyarországon jellemzően a német keménységi fokot (nk) használjuk.
A vízlágyítás módjai:
A világon a legelterjedtebb lágyvíz előállítási módszer az ioncserés vízlágyítás. A konyhák, éttermek számára ilyen téren hasznos lehet az ipari vízlágyító a vendéglátásban. Az ilyen funkciójúvízlágyító berendezés, ioncserélő gyantával van feltöltve. A feltöltött ioncserélő gyanta megköti a vízben oldott állapotban áramló magnézium és kalcium ionokat, és azokat nátrium ionokra cseréli. Ezáltal a víz keménysége megszűnik, a létrejövő nátrium sók pedig a vizes berendezéseket nem károsítják.
Amikor a vízlágyítóban lévő ioncserélő gyanta telítődött, akkor regenerációra van szükség. Ezt a vízlágyító berendezés automatikusan végzi el, az előre beállított időpontban, általában éjszaka, ugyanezt kézi eszköz esetében magunknak kell pótolnunk.A regeneráció egy nagytisztaságú sóoldattal történik, emberi beavatkozást nem igényel, kizárólag a só utánpótlására van szükség.
A lágyított víz előnyei:
Amennyiben odafigyelünk a megfelelő szintű vízlágyításra, akkor az alábbi előnyöket tapasztalhatjuk meg a mindennapokban is:
- a teljes vízhálózatot védett lehet a vízkő kialakulásától
- nincs szükség vízlágyító adalékok használatára
- vizes berendezéseinek élettartama jelentősen megnő
- villanyszámlája kevesebb lesz a gépek hatékonyabb működése miatt
- a lágyvízzel főzött kávé finomabb ízvilággal rendelkezik.
Összegezve:
A vízlágyítás tehát a vendéglátóegységek számára is roppant fontos, ezért mindenképp javasolt bizonyos vízlágyítási módok használata, ha hosszútávon szeretnénk vízzel működő gépeink élettartamát megőrizni.